Technické rarity
Pokud se vydáte do Bechyně z Tábora vlakem, projedete se po trati, která se svého času pyšnila titulem první elektrifikované železnice v Rakousku-Uhersku. Stalo se tak roku 1903. Technický mozek poskytnul ing. František Křižík, přičemž dílo mělo současně přesvědčit o novém využití elektrické energie. Původně dráha končila na levém břehu Lužnice.
Od konce 20. let minulého století je pro pasažéry připravena závěrečná lahůdka. Těsně před konečnou stanicí se ocitnou vysoko nad říčním údolím, jakoby ve volném prostoru, s překrásnou vyhlídkou. Může za to ladný oblouk impozantního železobetonového mostu, nazývaného díky své elegantní konstrukci "Bechyňská duha". Ve své době se jednalo o výjimečnou stavbu, která se dokonale sžila s okolním prostředím a stále budí zasloužený respekt.
"Bechyňská duha" obklopená zelení
Památky aneb kam se vrhnout dřív?
Jako symbolický magnet přitahuje kroky nepřehlédnutelný areál zámku na skalním ostrohu. Dřívější hrad nejprve zvelebil rod Šternberků, později mu vtiskli renesanční tvář jihočeští magnáti Rožmberkové.
Od zámku je to pak kousek ke komplexu gotického kláštera, jehož prohlídky organizuje zdejší infocentrum.
A Bechyně z ptačí perspektivy? Stačí vystoupat okolo kostelních zvonů na ochoz věže Chrámu svatého Matěje. Protipól jeho výšinám tvoří labyrint tichých uliček v okolí kláštera, s příjemnou procházkou pod barokními štíty.
Bechyňský zámek tvoří nepřehlédnutelnou dominantu
Jedinečná muzea
Bechyně se může pochlubit hned dvěma netradičními muzei. "První hasičské muzeum v Československu" je umístěno v pečlivě zrekonstruovaném domě přímo na hlavním náměstí. Kromě staletých hadic, stříkaček a dalšího náčiní roztodivných tvarů, jehož hlavním posláním bylo zastavit nevyzpytatelný živel, vyvolají zamyšlení i úsměv různé dokumenty, fotografie, tabulky, prapory i uniformy.
Kostel sv. Matěje s veřejnosti přístupnou věží
Bechyně, průčelí bývalé synagogy – dnes Muzeum turistiky
Druhá ze zdejších neobvyklých expozic potěší milovníky pohybu v přírodě, cestovatele a vůbec všechny, kdo před seděním u televize či bloumáním nákupními centry raději navléknou pohorky a vyrazí ven. Pod klenbami bývalé synagogy tu našlo místo Muzeum turistiky. Od svého otevření se zdárně rozrůstá, nejvíce pozornosti přitahuje rozlehlá interaktivní mapa Česka s blikajícími majáčky označujícími rozhledny.
Pohled z kostelní věže na "Bechyňskou duhu"
Dokonalá základna
Díky zázemí a ubytovacím kapacitám je vhodné si Bechyni zvolit jako základnu a za příznivého počasí odtud hvězdicově podnikat výlety. Pěšky, na kole, loďkou po Lužnici, vlakem i motorizovaně.
Sedmikilometrová procházka severním směrem zavede návštěvníky do Dobronic, kde se nad říčním jezem hrdě vypínají trosky stejnojmenného hradu. Po zdolání schodiště mohutné věže budete odměněni půvabným výhledem, jaký mohou nabídnout opravdu snad jen jižní Čechy.
Dobronický hrad – ideální tip na jednodenní výlet z Bechyně
Při putování proti proudu Lužnice doporučujeme hodit si korunou. Levobřežní žlutá značka vás zavede k romantickému ústí Židovy strouhy. Pokračování kaňonem tohoto přítoku prochází s gigantickým převisem, skrývajícím skalní pramen, z opačné strany překonává červená značka skalní stěnu visutým chodníkem.
Východně od města zase rozprostřela svoji vládu rašeliniště blat, doprovázená žlutými křivkami selského baroka.
U romantického soutoku Židovy strouhy s Lužnicí
Visutá stezka nad Lužnicí na pravém břehu řeky
Řemeslo i zdraví
Bechyni proslavilo rovněž keramické řemeslo, proto se výrobky zdejších dílen často stávají vděčnými suvenýry. Město též hostí pravidelná mezinárodní sympozia v oboru keramiky.
A na bechyňské keramické průmyslovce úspěšně ukončil středoškolské vzdělání písničkář Karel Kryl.
Okolní příroda také nadělila Bechyni další dar – rašelinu, jejíchž blahodárných účinků pro potlačení bolestí zad, revmatismu a dalších neduhů využívá lázeňský areál na severním okraji, bezprostředně v sousedství "Bechyňské duhy".